Jump to content

Recommended Posts

Posted

(fra tråd i 2012 om Desmodromiske værguder som vi bør tilbe ydmykt!) ;)

 

 

Stoppitide:

 

Fordi det regner ute så har man jo litt ekstra tid til å fundere på ting og tang – ikke minst relatert til nedbør og Ducatikjøring. Monsteren er allerede preppa for morgendagen, jeg har vært på trening, besøkt faren min og pussing av vinduer er alternativet, så da håper jeg på overbærenhet med denne nerdingen over temaet….

 

Er værgudene spesielt greie med Desmodromer eller er våre tørre banedager egentlig bare naturlig?

 

Ok – man trenger fakta. Av de 93 dagene fra 18. mai til 19. august var det mer enn 1 mm nedbør 34 dager (mindre regn gjør vel ikke banen våt pr definisjon…)

 

Det betyr at sjansen for èn tilfeldig tørr dag har vært 64%. Vi har dog hatt 6 tilfeldige dager. Da regner man 0,64 x 0,64 x 0,64 x 0,64 x 0,64 x 0,64 og får 7% sjanse for at alle 6 dager skulle bli tørre. Det normale ville vært at 36% av dagene bød på mer enn 1 mm regn.

 

Ved å sammenligne 7% og 36% ser vi at vi har vært omtrent 5 ganger heldigere enn det som var sannsynlig.

 

Man kan gjerne friste skjebnen, men skal unngå å hovere så for min del bøyer jeg meg i støvet og takker for værgudenes Desmodromiske velvillighet.

 

Sees i morgen!

 

********************

  • Liker 1
  • Upcoming Events

    No upcoming events found
  • Aktive Tråder

    • En tungvinn løsning, må da skru av hele skiten for å ta med inn. Kriega har jeg og er en funksjonell og sikker patent. SW Motech har også fine bagger, men koster en del.
    • Skomakeren syr/nagler bagen fast i basen hvis den ellers er brukandes....  
    • 110 mil, Kvitfjell, Idre fjell og hjem ble en fornøyelse på EVO’n. Herlig moment og bra med trøkk ga sikre forbikjøringer, selv om den mangler det ekstra som en heftig V4 har. Sporsikker og lett å håndtere. La om fordekket til Pirelli Diablo Rosso IV, deilig å stole på et sikkert dekk når regnet sprutet på vei opp Espedalen. 6 år gammelt Metzeler Roadtec Z6 bakdekk nesten ikke brukt fungerte fint. Jeg kan nesten ikke se slitasje etter turen! Jeg er skikkelig fornøyd med valget av sykkel og faktisk  positivt overrasket over kjøreegenskapene. Det blir spennende å prøve den på Rudskogen neste år. 1. modding gjennomført. Evotech styrelodd og vekk med fotpinnebrakett v side bak.    Salveska blir nok destruert ved første anledning, hadde jeg ikke hatt med stropper ville den nok havnet i en eller annen grøft underveis🤨
    • Takk til dere alle som var med på tur og gjorde dette til en så fin opplevelse, og et spesiell takk til presidenten vår som tar jobben med å organisere disse turene.  Personlig har jeg hatt en litt passiv MC sesong, og da er tilbudet om å bli med på slike organiserte turer veldig verdifulle, og for meg også en del av opplevelsen av å ha en Ducati. Ser frem til å se dere alle ved neste anledning.
×
×
  • Create New...

Important Information

Ved å benytte denne siden godtar du våre Privacy Policy og Guidelines