Gå til innhold

Historien om en ungdomsforelskelse i en eldre Ducati


Anbefalte innlegg

Skrevet

Dette er historien om den gangen jeg ble ungdomsforelska i en eldre Ducati.

Jeg var 23 år den gangen så ungdomsforelskelse er kanskje å overdrive litt, men jeg husker i hvert fall 23 som en alder der jeg følte veldig mye.

Jeg hadde akkurat kjøpt min første motorsykkel, en 1993 907IE. Hvorfor jeg den gangen, i 1997 som en ung jypling, endte opp med å kjøpe et italiensk design-ikon kan du lese om i senere innlegg 😉 Etter hardt press fra selger Marit om å bli medlem i Desmodromene så ble jeg nærmest tvangsinnmeldt og betalte min kontingent på 200kr.

Så - jeg hadde blitt medlem i Desmodromene. Det var snakk om fellestur, jeg var nytt medlem og hadde ikke fått kalenderen på papir i postkassa. Men Marit, som jeg hadde kjøpt 907'en av, passet på meg, forlangte oppmøte og  hintet kraftig om å møte opp med nyvasket sykkel. Jeg var, siden nylig, uten forpliktelser i kalenderen og dermed klar.

Jeg hadde fått muntlig beskjed om å møte opp utenfor Løvaas motor på et gitt klokkeslett. Jeg kjørte ned og ble møtt av mange overveldende hyggelige folk. Jeg tenkte "kan alle disse folka være slik?". Senere har jeg funnet ut at svaret på det spørsmålet er "ja."

En av mange "JA"-folk jeg vil framheve i denne sammenhengen er;

Mange av oss har hatt den glede av  å prate med Freddy Lund, tidligere president i Desmodromene, eier av sprek 900SL og deltidsansatt hos Løvaas. Du vet - han veldig ivrige, trivelige og snille karen som hadde null hår på hodet, men mye bak. Alltid glad.

Han hilste på meg som fersk Ducatist i 1997. Han husker det sikkert ikke, men jeg husker det.
 

Tilbake til fellesturen i sjuognitti:

Jeg fikk komplimenter om at alu-F1-pottene lagde "jævlig fin" lyd ut fra motoren på 907'en min. Det kjente jeg at de hadde rett i, men siden jeg hadde kjøpt 907'en akkurat slik så følte jeg mer at jeg ble glad for akseptanse, enn at jeg kunne ta full ære for å sette på disse fine eksospottene på en 900 kubikk italiensk tvilling.

Dette var jo min første fellestur, så jeg var rimelig opptatt av meg selv, min sykkel og at jeg var litt redd for den kommende fellesturen og tempoet.

De som hadde dukket opp på arrangementet kjørte stort sett røde sykler, men det var et par gule  900SL som virket veldig fine.

Men så var det én sykkel som noen gråhåra medlemmer (inkl. nevnte Freddy) var ekstra opptatt av.

Den var ikke rød. Og ikke gul. Den var sølv og blå. Og så hadde den tynne dekk og eksospotter i krom.

"Alle" unntatt meg kjente eieren, som jeg etterhvert fikk med meg var fra Holmestrand og het Tor (jeg husker etternavnet, men velger å ikke skrive det her).

Da vi skulle på tur så kicket Tor i gang 900SS'en. For slike gilde sykler har jo såklart ikke el-start. Noen av dem har til og med byttet side på gir og brems. Men:

Lyden av en kamskaft-SS-900(860?) som blir sparket i gang utenfor Løvaas motor den gangen i 1997 har satt evige spor i meg.

Og så dukker denne ungdomsforelskelsen opp.

image.thumb.png.110c7d5d3e4a9abb6946c6af9b315971.png

https://www.finn.no/mobility/item/419969584

 

 

 

Skrevet
stoppitide skrev (5 minutter siden):

🍿😎

Haha, jeg er ganske sikker på at jeg ikke har økonomi til å spandere 300' på en ungdsomsforelskelse akkurat nå 🙂 
Men når jeg leser hva jeg har skrevet så forstår jeg hvorfor du tar fram 🍿

Skrevet

Er du komfortabel med en dans kalt "forhandle"? Hvis ikke - bli det😎

Kanskje den mest vellykket designete Ducati noensinne, men det betyr kanskje ikke at den har potensielle kunder til hverken 300 eller 260. 

Skrevet
Helge skrev (25 minutter siden):

Haha, jeg er ganske sikker på at jeg ikke har økonomi til å spandere 300' på en ungdsomsforelskelse akkurat nå 🙂 
Men når jeg leser hva jeg har skrevet så forstår jeg hvorfor du tar fram 🍿

Vi har forresten følgende rekkefølge her i heimen når det gjelder anskaffelser på morsom-hjul

Porsche 911SC 1981 (dette er Kristin ... og meg)

Alfa Romeo Giulia

Ducati 900SS (annonsen over her)

Ducati 888 SP4 jadda - ganske spesifikk her og det er en grunn til det)

 

Skrevet
stoppitide skrev (2 minutter siden):

Er du komfortabel med en dans kalt "forhandle"? Hvis ikke - bli det😎

Kanskje den mest vellykket designete Ducati noensinne, men det betyr kanskje ikke at den har potensielle kunder til hverken 300 eller 260. 

Jeg er ikke klar for å forhandle.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tror jeg.

Skrevet

Er den Porschen 3 literen med 204hk? Jeg hadde 80 modell med 188 og siden den gang vært uinteressert i andre biler. Luftkjølt 911 eller så kan det være hipp som happ.

På tide å opprette to separate lister? 2 og 4 hjul, avvikende regnskapsår.

Skrevet
Helge skrev (3 minutter siden):

Jeg er ikke klar for å forhandle.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tror jeg.

Jeg kan bistå 😈

Skrevet
stoppitide skrev (27 minutter siden):

Er den Porschen 3 literen med 204hk? Jeg hadde 80 modell med 188 og siden den gang bært uinteressert i andre biler. Luftkjølt 911 eller så kan det være hipp som happ.

På tide å opprette to separate lister? 2 og 4 hjul, avvikende regnskapsår.

Jeg har kjørt 204-hk-versjonen av 911SC.

Jeg var ganske risikovillig den gangen, og fikk tilbud om å kjøre en slik t/r Strynsvatn Camping - Stryn Sentrum en gang rundt sen nitti. Vi var en litt broget gjeng på campingen.

Jeg måtte ned fra campingen til sentrum for å ta ut penger(!) til leie av hytte. Fikk tilbud fra en Bergenser jeg hadde pratet med i fylla kvelden før om å "Ta Påååårrrrshen"  da jeg prøvde å åpne døra på den ytterst kjipe leiebilen vi hadde den gangen - jeg og min daværende samboer.

Så da tok jeg Porschen. En 1981 3.0SC med påmontert bakvinge, men ellers standard. Eieren skrøyt av en tid Bergen - Stryn på mindre enn 3 timer om man tror på det.

Saktekjøring kom med publikum, jeg kom meg ut av campingen uten å kvele motoren.

Og så startet jeg å kjøre.

Ohj.

For en gokart.

For en følelse med alt.

Heldigvis visste jeg allerede som 25-åring at man ikke skal slå av midt i svingen på en 911.

Men vet alle det? ;=)

 

 

 

  • Liker 1
Skrevet
stoppitide skrev (På 29.10.2025 den 23.22):

Er den Porschen 3 literen med 204hk? Jeg hadde 80 modell med 188 og siden den gang vært uinteressert i andre biler. Luftkjølt 911 eller så kan det være hipp som happ.

På tide å opprette to separate lister? 2 og 4 hjul, avvikende regnskapsår.

For å dra ting litt tilbake på jorda igjen.

Ja - vi kan ha forskjellige lister. Det kan være kjendiser du får "lov" å ligge med av dama, Bugattier og F40'er du kun ser på Youtube, stereoanlegg som koster 4 X Superleggera og båter som koster mer i vedlikehold enn årslønna di.

Og så har vi den litt jordnære lista, og den begynner også å bli uoverkommelig smått om sen. Men kanskje ikke likevel, om du er litt tålmodig?

Jeg har jo allerede en 996SPS, den tror jeg ikke er så lett å finne for hvermannsen. Å finne en i dag er dyrt. For ikke å snakke om en 888SP.

En noenlunde pen 911SC - det er mange som har forstått at det er den beste bilen som har kommet ut av Zuffenhausen og prisen er høy.

Og god gammel Bertone Coupe - Giulia - med den fantastiske NORD-motoren - er jo i mine øyne det vakreste som noensinne har kommet ut av Milano. Den koster også mye akkurat nå.

MEN: Prisen på Jaguar E-Type og lignende er på vei ned. Alt som var kult på 60-70-tallet blir mindre verdt. Det er fordi de som drømte om slike kjøretøy har blitt 80+ år gamle og ikke kan kjøre mer. Og den bølgen treffer stadig yngre markeder.

Det vi (50-ish) likte da vi var unge ligger høyt i pris, fordi vi har penger og tid til å anskaffe det vi drømte om. Akkurat nå, men kanskje ikke mer enn 10 år framover.

Så jeg tenker at jeg er en skikkelig anakronist, og at prisen på kamskaftere muligens går ned, og kanskje kan jeg bli pensjonist med kamskafter om en 20 års tid 😉 

Men i mellomtiden lever drømmen om en -78 900SS, -81 911SC og -71 Giulia i garasjen 😉 

 

Skrevet
stoppitide skrev (31 minutter siden):

Selg 996'en og skaff en Giulia. Du kan ikke vente til hele listen er oppnåelig.

996SPS'en kommer til å bli solgt av mine arvinger.

  • Program

    Ingen kommende hendelser funnet
  • Aktive Tråder

    • Godt nytt år til alle Desmodromer og takk for det gamle. 2026 målsetting er å kjøre mer enn i fjor i Norge, samt reise med sykkelen til Isle of Man i august for å se Classic/Manx GP som høydepunkt. Og som nylig pensjonist så er i hvertfall alt mer fleksibelt med tanke på planlegging osv. For se om muligheten for å få seg Ducati fra 90 eller tidlig 2000 tallet er mulig. 2 ventiler og luft/oljekjølt er greia, men den må være mest mulig original. Tidlig på året ennå, så mye og tenke på å se frem til forhåpentligvis. 🇮🇹🏍
    • Tusen takk for at du tok deg tiden til dette svaret og for en imponerende kunnskap. Setter veldig pris på det 🙂
    • Flere innspill;  noen av mine råd kommer av erfaring med bl.a. varmen man gjerne opplever, spesielt syd for alpene. Litt mindre ille i åsene du har sett på, men likevel... Bologna; hvis dere er på museet, så ta med fabrikksbesøk også. Begge deler må bestilles tidlig. Angående; R1 før avreise - få med SP44 ved Cattolica (en av Rossis treningsløyper i ungdomsårene) R2 + R3 ser bra ut, men notèr og vurdér nøkkelpunkter; Mugello, Scarperia, Giogo (betyr vel egentlig bare "topp", men passet heter det), Raticosa, Futa og gjør seriøst forsøk på å få med SS65, SP116, SP60, SP503, SP610, SP32. Overnatt gjerne i "min" landsby Castel del Rio (Albergo Gallo & Galletti) R4 litt hakk i plata? Lucca er i samme nabolag dere nettopp var i? Jeg foreslår å droppe den og heller kjøre nordover til kjøligere Alper/Dolomitter. Transport på A22, ta av ved Lavis og få med SS612 forbi Cavalese på veien til Cortina. Overnatt f.eks. i Cavalese hvis nærmere 40 varme mil helt frem til Cortina blir for mye denne dagen.  R5 kjøre rundt i Dolomittene fra base i Cortina. Kun ett ord å huske; SELLA RONDE. R6 via sjøen Misurina, oppom Tre Cime di Lavaredo, Grossglockner Hochalpenstrasse og kanskje overnatte i Zell am See. R7 sov lenge, pust ut og vink farvel til fjellene. Transport til et eller annet luksuriøst sted med spa og massasje i nærheten av Munchen. R8 gangfart til pick up point
    • Mange takk for et detaljert svar og spesielt dette med å sikre seg garasje 🙂  Vi reiser ned med MC transport og turen som skissert fra meg er med stor hjelp fra min buddy ChatGPT. Den beskriver etappe og / Høydepunkt for dagen, men skal helt klart se nærmere på kartene AI har gitt meg i GPX opp mot dine ruteforslag. Vi har en hel uke for retur til München og tenkte oss innom Ducati Museum på returen hvor foreløpig rute ser slik ut, igjen fra ChatGPT men er var på at den antakelig ikke ser hvordan turen virkelig arter seg på sykkel i forhold til om den er krevende eller ikke..: Dag R1 – Søndag 05.07 (kort dag) Misano → Urbino-åsene / San Marino-området 📍 ca. 120–150 km | 2,5–3 t Avreise: ca. kl. 14 etter WDW Rolig, vakker “nedkjølingsdag”. Misano → Tavullia → Urbino → åsene sør for San Marino Overnatting: Urbino / San Marino / Montefeltro Dag R2 – Mandag 06.07 Urbino → Appenninene → Bologna-åsene 📍 ca. 230 km Mer MC-fokusert dag. Overnatting: Sør for Bologna / Imola Dag R3 – Tirsdag 07.07 Bologna → Ducati Borgo Panigale → Modena → Parma-åsene 📍 ca. 200 km Morgen: Ducati museum/fabrikk Ettermiddag: Passo della Cisa / Cerreto Overnatting: Parma / Appenninene nord Dag R4 – Onsdag 08.07 Parma → Apuan-alpene → Lucca / nord-Toscana 📍 ca. 220 km Teknisk, morsom kjøring. Dag R5 – Torsdag 09.07 Lucca → Brenner-alternativ → Øst-Dolomittene 📍 ca. 320 km Transport + belønning. Overnatting: Cortina / Auronzo Dag R6 – Fredag 10.07 Øst-Dolomittene runde 📍 ca. 180 km Falzarego, Valparola, Giau, Tre Cime. Dag R7 – Lørdag 11.07 Dolomittene → Großglockner → Tirol → Bayern 📍 ca. 260 km Alpin finale. Dag R8 – Søndag 12.07 Kort etappe → München lufthavn 📍 30–50 km  
    • Kjempebra!!! Blant oss i styre & stell er EgilJo den som er nærmest til å bestemme seg for tur til WDW. Tror jeg. Han gir sikkert lyd fra seg etter hvert. Det sitter også folk i Østfold og klør. Jeg skal på tur sannsynligvis, men tviler på at det blir innom WDW. Mest sannsynlig flere km i fjell og litt senere i juli. Vi får se. Kan du skrive litt mer om reisemåte til og fra? McTransport? Fly og leie i Munchen? Tog t/r? Du behøver ikke dele detaljer, men for å gi best mulig råd er det f.eks. greit å vite om dere har flere dager til disposisjon etter WDW. Jeg skjønte ikke rytmen i planen din, men ser konturene av moderate ambisjoner for hvor lange dagsetapper dere vil ha(?)  Generelt for hotellvalg i Misano eller der omkring: Velg trygt! Det vil si; du spør om de har parkering, de svarer ja og når dere kommer ned peker de ut på gaten. Dere spør klok av andres skade om de har "indoor parking", de svarer ja og når dere kommer ned viser de frem et kart og peker på et garasjeanlegg "i nærheten". Man må allerede før bookingen rette seg opp i ryggen og spørre konkret om de har egen, låst parkering i EGEN BYGNING - takk, flott, få tilsendt bilder og få det skriftlig at dere har reservert plass akkurat der. Dette området er dessverre overstrømmet av kjeltringer når de vet at det er noen titusen sykler på besøk - fantastisk business opportunity. Ikke gjør rookie tabber. De andre stedene er mye tryggere, men pass likevel på sykler og folk. Hvis dere har tid hjemover, så kjør forbi/innom Venezia på vei til Cortina. Man kan ha det veldig bra I Cortina noen dager. Grossglockner, Zell am See er naturlige punkter på siste biten til Munchen. Kjapt alternativt forslag for de dagene dere nevner.  27. Sölden 28. over Timmelsjoch, Merano, Stelvio (enten Tibet Hutte på selve passet eller Umbrail pass ned til Livigno. 29. Bormio, Gavia pass, Tonnale pass, Madonna di campiglio, Gardasjøen eller deromkring 30. Kjøre/hvile/mekke/vaske/bade ved Gardasjøen 1. Bologna, fabrikkbesøk (vær tidlig ute med å bestille) og hotell litt opp i åsene (Apeninnene) syd for Bologna. 2. Svinge-dag i området mellom Bologna og Firenze (godt beskrevet i flere tråder) 3. 4. 5.  WDW med høy party-, stress- og sjarmfaktor. Spektakulært og imponerende.
×
×
  • Opprett ny...

Viktig informasjon

Ved å benytte denne siden godtar du våre Personvernvilkår og Retningslinjer