Gå til innhold

Anbefalte innlegg

Skrevet

Hei. 

Jeg er ny her i klubben og i dette forum.

Jeg skal bytte til slipper cluch på min 1098s. Og det er jo en skog av alternativer på markedet. Er det noen som har noen råd og anbefalinger evt erfaringer av merke og type. Med eller uten assist. Fokus er banekjøring også får den være som den er på veikjøring. 

Mvh Roger 

Skrevet

Hei Roger, og velkommen som medlem i Desmodromene                                                                                                                    Jeg har brukt forskjellige slipperclutcher opp gjennom. Den siste og beste er en Ducabike "special race edition" med fire fjærer, som jeg monterte i en 1098 Streetfighter S sist vår. Har kjørt drøyt 10 000 km med den i år, og den fungerer glimrende. Det geniale med denne konstruksjonen er at det ikke er noen spider spring (blekksprutfjær), som f.eks Ducati performances tradisjonelle slipperclutch. Dette forenkler monteringen, og disse "blekksprutene" har det med å brekke ved hard kjøring. Dessuten følger det med tre forskjellige sett med fjærer, som gjør at du, i kombinasjon med valg av slavecylinder, har utrolig mange muligheter når det gjelder tilpassing.                                                                                                                                                                       Beste stedet å handle er Ducabikes hjemmesider; har ikke sett dem billigere andre steder, og du får god og rask service. 

Peder

 

IMG_6112.jpg

Skrevet

Takk. Skal bestille denne. Vet du om jeg da må bruke orginal basket og lameller. Ser at dette ikke er med på produktbildene. Clutchen lugger ved igangkjøring i dag og den burde vært renset skikkelig. Burde jeg heller kjøpe nye lameller.

Takk for tipsene.

Skrevet

Basket og alt annet følger med, bortsett fra plater og lameller. 

Vet ikke om du kan bruke de som sitter standard i en 1098. Men skal du få max ut av investeringen er det en god plan å starte med nytt sett.
Jeg kjøpte settet Ducabike anbefaler til denne clutchen, og råder deg til samme. Da starter du med garantert riktig antall, høyde og fordeling på «stabelen». Ellers kan det fort bli mye prøving og feiling... 

Har du oem slavesylinder, bør du vurdere å bytte denne. Fortrinnsvis i en 28mm eller 30mm. Jeg har gode erfaringer med CNC Racing og Ducabike, men det er nye å velge mellom. 

Peder

  • 3 uker senere...
Skrevet

Hei igjen.

Da ble det bestilt slipper clutch, spesilverktøy for fiksering av basket, slavesylinder, open clutchcover og nye justerbare fotpinnefester fra Ducabike. Alt vel helt til jeg skulle skru fast sentermutter på akselen. For liten!! Skulle følge med to varianter og selvfølgelig manglet den største som jeg hadde behov for. Noen som vet om man kan benytte originalmutter som egentlig er en 19 mm umbraco. Lengden er større enn den som skulle følge med settet da. Dvs den bygger mer og kommer nærmere trykkplaten nå clutchen slippes ut.

Roger

 

20200922_154845.jpg

Skrevet

Jepp. Tror det hadde gått med original mutter. Men. Sendte en epost på onsdag kveld og ny mutter var klar for henting ved pickup point kl 14 dagen etter. Det kaller jeg raskt levert. 

Nå er alt montert og testet. Utrolig behagelig nedgiring og dertil  motorbrems. Litt rare lyder ved lave turtall innimellom men regner med det er normalt. Nå gjenstår montering av slavesylinder. Kommer til å funke som en drøm på banen neste år. Har i tillegg kjøp en del elektroniske dippedutter fra heal tech. Det funker veldig bra det også. 1. Girindikator. 2. Speedohealer (hadde 11% avvik).  3. Quickshifter. Utrolig praktisk med app på mobilen for justering av innstillinger. Noen som har noe erfaring med innstillinger med healtech seog 1098?

Takk for hjelp og info.

Mvh Roger Kristensen 

 

20200927_185457.jpg

20200927_185451.jpg

20200927_185518.jpg

20200927_185824.jpg

20200927_192957.jpg

20200927_193122.jpg

Screenshot_20200927-202041_QuickShifer easy (iQSE).jpg

Screenshot_20200927-202101_QuickShifer easy (iQSE).jpg

  • 5 måneder senere...
Skrevet

Hei Roger. 
Er du fornøyd med slipper clutch og QS? Tenkte å gå til innkjøp av en slipper og har også sett på Healtech QS. Er QS lett å installere, mye justeringer før den virker slik du ønsker? Har du en link evt?

Hilsen Morten 

Skrevet

Hei. 

Har gått til innkjøp av samme clutch og quickshifter.

Blir installering når det blir litt varmere i været, kommer sikkert spørsmål etterhvert.

Takk for at dere har gått opp opp løypa.

Skrevet

Hei. 

Slipper clutchen fungerer utmerket. Har forhåpninger at den skal fungere godt i lang tid fremover. Den skal få kjørt seg litt på bane denne sesongen så da får jeg komme tilbake med erfaringer. Enkelt å skifte fjærer og har ikke denne spider spring som mange andre har og som har en tendens til å gå i stykker.

QS har jeg kun fått prøvd på slutten av sesongen i fjor så jeg har ikke den lange erfaringen enda. Meget enkel å montere og konge med app for justering av innstillingene. Fungerer som bare det, men mangler erfaring fra banekjøring foreløpig. Cut-off times kan settes til adaptive(auto) eller expert. Ved expert kan du sette cut of etter eget ønske i 1000 rpm intervaller. jeg er ikke der enda.

Eneste ulempen er at motoren må være i drift for å få kontakt med blåtannen. Det holder ikke med å skru på kun tenningen. Kanskje ikke en ulempe egentlig da sykkelen har en sabla fin lyd.

Monterte også ny større slavesylinder og clutchen ble fjærlett.

Mvh Roger

 

Skrevet

Takk for info, Roger. 
Hvor kjøpte du Healtech QS fra? Tenkte å kjøpe før sesongen starter. Hvilken ny slave sylinder kjøpte du? Link?

Måtte våren komme fort nå👌

Skrevet

PS.

Leser noen steder at det blir anbefalt å kjøpe clutch med 48T clutchplater. Er det pga. mindre slitasje på plater og clutch hus? Noen som har erfaring med 48T kontra standard 12T?

Skrevet

Slitasje fordeles på 48 i stedet for 12 punkter. Tendensen til at platene henger fast i kurven reduseres. Altså mindre 'grabby' clutch. Vet ikke, men tror at ditt nye svake punkt er plate/lamell-slitasje pga slipper-gnissing. Med 12 tenner og stålplater blir det kanskje spor i kurven i alle fall....  Et av litt for få gjenværende Ducati-særpreg, så mest kos uansett.

Forøvrig: på klubbmerket har jeg tatt med denne biten av historien - litt clutch ved siden av dynamic D / slash cut D

😉 

Skrevet
4 timer siden, mortenm skrev:

Takk for info, Roger. 
Hvor kjøpte du Healtech QS fra? Tenkte å kjøpe før sesongen starter. Hvilken ny slave sylinder kjøpte du? Link?

Måtte våren komme fort nå👌

MC Land . Til 1098 passer denne "QuickShifter easy- iQSE-1- (for motorsykler med TCI) - QuickShifter alternativer : QSH-P2E. https://mc-land.no/shop/healtech-electronic-s/quickshifter-easy-iqse-1-for-motorsykler-med-tci#/780-quickshifter_alternativer-qsh_p2e   Husk å velge alternativ QSH-P2E dersom du har duc 1098

Slavesylinder kjøpte jeg av Ducabike. https://ducabike.com/ducatiparts/en/superbike-749-999/286-af02-clutch-slave-cylinder-carbon.html

Roger

  • 1 måned senere...
Skrevet
5 timer siden, Vegar Dalsrud skrev:

Da var clutchen montert, klar for Rudskogen 11.mai 😎

image.thumb.png.a31d6bee3579b84900a11649f32ad193.png

Nydelig. Får se å få bestilt en slipper jeg også. 

Skrevet
3 timer siden, Roger Kristensen skrev:

Aldeles nydelig, Vakkert. En helt annen verden med slipperclutch på bane. Race fjærer påsatt?

Satt på de mellomste (gule) fjærene, tenkte å prøve en tur med de, så får vi se.

Fort gjort å bytte ved behov uansett.

  • 2 uker senere...
Skrevet

Fikk en prøvetur i finværet i går. Slipperclutchen ser ut til å fungere supert. Sykkelen føles veldig smooth og rolig ved nedgiringer. Gleder meg til å teste på Rudskogen.

Quickshifteren derimot fikk jeg ikke helt til, måtte bruke unaturlig mye krefter ved giring for at den skulle kutte tenninga. Har satt Sensor threshold til laveste niva (20%). Sensoren er montert på samme måte som Rogers bilde litt lenger opp i tråden. 

Kan jeg ha overstrammet bolten?

Kanskje prøve å montere på overføringsstaget istedet?

Noen tips?

Skrevet

Hei.

Jeg har Sensor threshold 30%. Ved 20% kutter den tenninga bare jeg kommer borti girpedalen. Cut off delay har jeg satt til 20ms. Jeg skal sjekke i morgen hvilke verdier jag har under normal giring. Sjekk sensoren for sikkerhets skyld. Du bør klare og klemme den med fingrene og få 30%. Gjør du det så er det kun motstand i girstengene eller i klemmen rund girstanga fra motor. Prøv å flytt denne litt inn eller ut. Altså i det mikroskopiske spillerommet den har pga bolten. Det er denne klemmen som "spriker" når du girer og presser på sensoren.  Pass også på at det er 90 graders vinkel mellom stanga og armen fra motorens girstang. Test litt med lite moment på bolten og stram til i små steg og se om sensoren gir høyere utslag. Det er noe skitt at motoren må gå for å teste men det er jo fin lyd da.

Kan jo ta en titt på tirsdag hvi du ikke du har fått stilt den inn.

Roger

 

  • 2 uker senere...
Skrevet

Hei.

Denne kjøpte jeg.image.thumb.png.065c359b6be06c3593e0827fdeb087e7.png

Var på banedag med Desmodromene og hadde et lite uhell hvor framhjulet slapp i en sving (fra pitlane og inn på parkeringen 20 km/t lol). Girvelger knakk. Fikk hjelp av en snekker fra ski som boret opp et hull i restene og satt inn en treskrue surret med gaffa så jeg fikk fullført resten av passene. Det eneste jeg hadde liggende hjemme var en rett girvelger direkte tilkoblet til girstangen fra motor = GP shift. Synes QS fungerer enda bedre med en direktekoblet girvelger GP shift. Tror det har med at man må bruke litt mer kraft med foten for at giringen skal gå lett. Lettere å få gode utslag på sensoren og dermed kan sensitiviteten (Threshold) økes. Dvs mindre følsom for ufrivillig kutting av tenning. Uansett så fungerte den veldig bra med original girstengene. 

Roger

 

  • Takk 1
  • Program

    Ingen kommende hendelser funnet
  • Aktive Tråder

    • Godt nytt år til alle Desmodromer og takk for det gamle. 2026 målsetting er å kjøre mer enn i fjor i Norge, samt reise med sykkelen til Isle of Man i august for å se Classic/Manx GP som høydepunkt. Og som nylig pensjonist så er i hvertfall alt mer fleksibelt med tanke på planlegging osv. For se om muligheten for å få seg Ducati fra 90 eller tidlig 2000 tallet er mulig. 2 ventiler og luft/oljekjølt er greia, men den må være mest mulig original. Tidlig på året ennå, så mye og tenke på å se frem til forhåpentligvis. 🇮🇹🏍
    • Tusen takk for at du tok deg tiden til dette svaret og for en imponerende kunnskap. Setter veldig pris på det 🙂
    • Flere innspill;  noen av mine råd kommer av erfaring med bl.a. varmen man gjerne opplever, spesielt syd for alpene. Litt mindre ille i åsene du har sett på, men likevel... Bologna; hvis dere er på museet, så ta med fabrikksbesøk også. Begge deler må bestilles tidlig. Angående; R1 før avreise - få med SP44 ved Cattolica (en av Rossis treningsløyper i ungdomsårene) R2 + R3 ser bra ut, men notèr og vurdér nøkkelpunkter; Mugello, Scarperia, Giogo (betyr vel egentlig bare "topp", men passet heter det), Raticosa, Futa og gjør seriøst forsøk på å få med SS65, SP116, SP60, SP503, SP610, SP32. Overnatt gjerne i "min" landsby Castel del Rio (Albergo Gallo & Galletti) R4 litt hakk i plata? Lucca er i samme nabolag dere nettopp var i? Jeg foreslår å droppe den og heller kjøre nordover til kjøligere Alper/Dolomitter. Transport på A22, ta av ved Lavis og få med SS612 forbi Cavalese på veien til Cortina. Overnatt f.eks. i Cavalese hvis nærmere 40 varme mil helt frem til Cortina blir for mye denne dagen.  R5 kjøre rundt i Dolomittene fra base i Cortina. Kun ett ord å huske; SELLA RONDE. R6 via sjøen Misurina, oppom Tre Cime di Lavaredo, Grossglockner Hochalpenstrasse og kanskje overnatte i Zell am See. R7 sov lenge, pust ut og vink farvel til fjellene. Transport til et eller annet luksuriøst sted med spa og massasje i nærheten av Munchen. R8 gangfart til pick up point
    • Mange takk for et detaljert svar og spesielt dette med å sikre seg garasje 🙂  Vi reiser ned med MC transport og turen som skissert fra meg er med stor hjelp fra min buddy ChatGPT. Den beskriver etappe og / Høydepunkt for dagen, men skal helt klart se nærmere på kartene AI har gitt meg i GPX opp mot dine ruteforslag. Vi har en hel uke for retur til München og tenkte oss innom Ducati Museum på returen hvor foreløpig rute ser slik ut, igjen fra ChatGPT men er var på at den antakelig ikke ser hvordan turen virkelig arter seg på sykkel i forhold til om den er krevende eller ikke..: Dag R1 – Søndag 05.07 (kort dag) Misano → Urbino-åsene / San Marino-området 📍 ca. 120–150 km | 2,5–3 t Avreise: ca. kl. 14 etter WDW Rolig, vakker “nedkjølingsdag”. Misano → Tavullia → Urbino → åsene sør for San Marino Overnatting: Urbino / San Marino / Montefeltro Dag R2 – Mandag 06.07 Urbino → Appenninene → Bologna-åsene 📍 ca. 230 km Mer MC-fokusert dag. Overnatting: Sør for Bologna / Imola Dag R3 – Tirsdag 07.07 Bologna → Ducati Borgo Panigale → Modena → Parma-åsene 📍 ca. 200 km Morgen: Ducati museum/fabrikk Ettermiddag: Passo della Cisa / Cerreto Overnatting: Parma / Appenninene nord Dag R4 – Onsdag 08.07 Parma → Apuan-alpene → Lucca / nord-Toscana 📍 ca. 220 km Teknisk, morsom kjøring. Dag R5 – Torsdag 09.07 Lucca → Brenner-alternativ → Øst-Dolomittene 📍 ca. 320 km Transport + belønning. Overnatting: Cortina / Auronzo Dag R6 – Fredag 10.07 Øst-Dolomittene runde 📍 ca. 180 km Falzarego, Valparola, Giau, Tre Cime. Dag R7 – Lørdag 11.07 Dolomittene → Großglockner → Tirol → Bayern 📍 ca. 260 km Alpin finale. Dag R8 – Søndag 12.07 Kort etappe → München lufthavn 📍 30–50 km  
    • Kjempebra!!! Blant oss i styre & stell er EgilJo den som er nærmest til å bestemme seg for tur til WDW. Tror jeg. Han gir sikkert lyd fra seg etter hvert. Det sitter også folk i Østfold og klør. Jeg skal på tur sannsynligvis, men tviler på at det blir innom WDW. Mest sannsynlig flere km i fjell og litt senere i juli. Vi får se. Kan du skrive litt mer om reisemåte til og fra? McTransport? Fly og leie i Munchen? Tog t/r? Du behøver ikke dele detaljer, men for å gi best mulig råd er det f.eks. greit å vite om dere har flere dager til disposisjon etter WDW. Jeg skjønte ikke rytmen i planen din, men ser konturene av moderate ambisjoner for hvor lange dagsetapper dere vil ha(?)  Generelt for hotellvalg i Misano eller der omkring: Velg trygt! Det vil si; du spør om de har parkering, de svarer ja og når dere kommer ned peker de ut på gaten. Dere spør klok av andres skade om de har "indoor parking", de svarer ja og når dere kommer ned viser de frem et kart og peker på et garasjeanlegg "i nærheten". Man må allerede før bookingen rette seg opp i ryggen og spørre konkret om de har egen, låst parkering i EGEN BYGNING - takk, flott, få tilsendt bilder og få det skriftlig at dere har reservert plass akkurat der. Dette området er dessverre overstrømmet av kjeltringer når de vet at det er noen titusen sykler på besøk - fantastisk business opportunity. Ikke gjør rookie tabber. De andre stedene er mye tryggere, men pass likevel på sykler og folk. Hvis dere har tid hjemover, så kjør forbi/innom Venezia på vei til Cortina. Man kan ha det veldig bra I Cortina noen dager. Grossglockner, Zell am See er naturlige punkter på siste biten til Munchen. Kjapt alternativt forslag for de dagene dere nevner.  27. Sölden 28. over Timmelsjoch, Merano, Stelvio (enten Tibet Hutte på selve passet eller Umbrail pass ned til Livigno. 29. Bormio, Gavia pass, Tonnale pass, Madonna di campiglio, Gardasjøen eller deromkring 30. Kjøre/hvile/mekke/vaske/bade ved Gardasjøen 1. Bologna, fabrikkbesøk (vær tidlig ute med å bestille) og hotell litt opp i åsene (Apeninnene) syd for Bologna. 2. Svinge-dag i området mellom Bologna og Firenze (godt beskrevet i flere tråder) 3. 4. 5.  WDW med høy party-, stress- og sjarmfaktor. Spektakulært og imponerende.
×
×
  • Opprett ny...

Viktig informasjon

Ved å benytte denne siden godtar du våre Personvernvilkår og Retningslinjer